Σάββατο, 19 Αυγούστου, 2017

promi
promi

Πρεμιέρα σήμερα για το Euro 2016 – Όμιλοι και πρόγραμμα αγώνων

EURO2016_aftodioikisi-696x392

Ξεκινούν σήμερα οι αγώνες του 15ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Η διοργάνωση θα διαρκέσει μέχρι και τι 10 Ιουλίου, οπότε και είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί ο τελικός.

Θα λάβουν μέρος 24 εθνικές ομάδες (αριθμός-ρεκόρ) θα δώσουν τις δικές τους μάχες, διεκδικώντας το στέμμα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.
Για πρώτη φορά μετά από τρεις συνεχόμενες παρουσίες (2004, 2008, 2012) απούσα από τη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου θα είναι η Εθνική Ελλάδας, πληρώνοντας την τραγική παρουσία της στην προκριματική διαδικασία.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ.

Οι όμιλοι της διοργάνωσης

Α’ Όμιλος: Γαλλία, Ρουμανία, Ελβετία, Αλβανία
Β’ Όμιλος: Αγγλία, Ρωσία, Ουαλία, Σλοβακία
Γ’ Όμιλος: Γερμανία, Πολωνία, Ουκρανία, Β. Ιρλανδία
Δ’ Όμιλος: Ισπανία, Κροατία, Τσεχία, Τουρκία
Ε’ Όμιλος: Βέλγιο, Ιταλία, Σουηδία, Ιρλανδία
ΣΤ’ Όμιλος: Πορτογαλία, Αυστρία, Ισλανδία, Ουγγαρία
Το σύστημα διεξαγωγής
Οι 24 φιναλίστ έχουν χωριστεί σε έξι ομίλους των τεσσάρων ομάδων και στην επόμενη φάση όπου αρχίζουν τα νοκ άουτ παιχνίδια προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες όλων των ομίλων.
Σε περίπτωση ισοβαθμιών για τις καλύτερες τρίτες τα κριτήρια των ισοβαθμιών είναι τα εξής: 1) Βαθμοί, 2) Διαφορά γκολ, 3) Καλύτερη επίθεση, 4) Βαθμός FairPlay, 5) Θέση στο ranking της UEFA.

Το πρόγραμμα του Euro 2016

Α’ 10 Ιουνίου 22:00 Γαλλία – Ρουμανία
Α’ 11 Ιουνίου 16:00 Αλβανία – Ελβετία
Α’ 15 Ιουνίου 19:00 Ρουμανία – Ελβετία
Α’ 15 Ιουνίου 22:00 Γαλλία – Αλβανία
Α’ 19 Ιουνίου 22:00 Ρουμανία – Αλβανία
Α’ 19 Ιουνίου 22:00 Ελβετία – Γαλλία
Β’ 11 Ιουνίου 19:00 Ουαλία – Σλοβακία
Β’ 11 Ιουνίου 22:00 Αγγλία – Ρωσία
Β’ 15 Ιουνίου 16:00 Ρωσία – Σλοβακία
Β’ 16 Ιουνίου 16:00 Αγγλία – Ουαλία
Β’ 20 Ιουνίου 22:00 Σλοβακία – Αγγλία
Β’ 20 Ιουνίου 22:00 Ρωσία – Ουαλία
Γ’ 12 Ιουνίου 19:00 Πολωνία – Β. Ιρλανδία
Γ’ 12 Ιουνίου 22:00 Γερμανία – Ουκρανία
Γ’ 16 Ιουνίου 19:00 Ουκρανία – Β. Ιρλανδία
Γ΄ 16 Ιουνίου 22:00 Γερμανία – Πολωνία
Γ’ 21 Ιουνίου 19:00 Β Ιρλανδία – Γερμανία
Γ΄ 21 Ιουνίου 19:00 Ουκρανία – Πολωνία
Δ΄ 13 Ιουνίου 16:00 Τουρκία – Κροατία
Δ΄ 13 Ιουνίου 16:00 Ισπανία – Τσεχία
Δ΄ 17 Ιουνίου 19:00 Τσεχία – Κροατία
Δ΄ 17 Ιουνίου 22:00 Ισπανία – Τουρκία
Δ΄ 21 Ιουνίου 22:00 Κροατία – Ισπανία
Δ΄ 21 Ιουνίου 22:00 Τσεχία – Τουρκία
Ε΄ 13 Ιουνίου 19:00 Ιρλανδία – Σουηδία
Ε΄ 13 Ιουνίου 22:00 Βέλγιο – Ιταλία
Ε΄ 17 Ιουνίου 16:00 Ιταλία – Σουηδία
Ε΄ 18 Ιουνίου 16:00 Βέλγιο – Ιρλανδία
Ε΄ 22 Ιουνίου 22:00 Σουηδία – Βέλγιο
Ε΄ 22 Ιουνίου 22:00 Ιταλία – Ιρλανδία
ΣΤ΄ 14 Ιουνίου 19:00 Αυστρία – Ουγγαρία
ΣΤ΄ 14 Ιουνίου 22:00 Πορτογαλία – Ισλανδία
ΣΤ΄ 18 Ιουνίου 19:00 Ισλανδία – Ουγγαρία
ΣΤ΄ 18 Ιουνίου 22:00 Πορτογαλία – Αυστρία
ΣΤ΄ 22 Ιουνίου 19:00 Ισλανδία – Αυστρία
ΣΤ΄ 22 Ιουνίου 19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία

Το πρόγραμμα των νοκ άουτ του Euro 2016:

Η φάση των 16

25/6: 2ος Ομίλου Α – 2ος Ομίλου Γ (37)
25/6: 1ος Ομίλου Δ – 3ος Ομίλου Β/Ε/ΣΤ (39)
25/6: 1ος Ομίλου Β – 3ος Ομίλου Α/Γ/Δ (38)
26/6: 1ος Ομίλου ΣΤ – 2ος Ομίλου Ε (42)
26/6: 1ος Ομίλου Γ – 3ος Ομίλου Α/Β/ΣΤ (41)
27/6: 1ος Ομίλου Ε – 2ος Ομίλου Δ (43)
26/6: 1ος Ομίλου Α – 3ος Ομίλου Γ/Δ/Ε (40)
27/7: 2ος Ομίλου Β – 2ος Ομίλου ΣΤ (44)

Η φάση των 8

30/6: Νικητής 37 – Νικητής 39 (45)
01/7: Νικητής 38 – Νικητής 42 (46)
02/7: Νικητής 41 – Νικητής 43 (47)
03/7: Νικητής 40 – Νικητής 44 (48)

Ημιτελικοί

06/7: Νικητής 45 – Νικητής 46 (49)
07/7: Νικητής 47 – Νικητής 48 (50)

Τελικός

10/07: Νικητής 49 – Νικητής 50

Πηγή: http://www.aftodioikisi.gr

Αφήστε το Σχόλιό σας

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *