Πέμπτη, 9 Ιουλίου, 2020

Ποδαρικό με νίκη στη Σαντορίνη ο Α.Ο Σερίφου

karterados-serifos-780x452

Με το δεξί μπήκε ο Α.Ο. Σερίφου στη νέα χρονιά, κερδίζοντας με 0-2 τον Α.Ο. Καρτεράδου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της A΄ Κατηγορίας BLUE STAR FERRIES.

Παρότι η ομάδα του, τιμωρημένου, Γιάννη Ράμπια κατέβηκε στη Σαντορίνη με μόλις 11 παίχτες, χωρίς αυτόν στον πάγκο και βέβαια με την καθιερωμένη για το κυκλαδίτικο ποδόσφαιρο πολύωρη μετακίνηση, κατάφερε να πάρει τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς, που θα τη βοηθήσουν στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Με τη νίκη αυτή, οι Σερίφιοι έφτασαν τους 9 βαθμούς παραμένοντας στην έκτη θέση.
Ο Καρτεράδος έμεινε στην έβδομη θέση με 3 βαθμούς, κάνοντας τη συνέχεια δυσκολότερη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχαν κάποιες ευκαιρίες με τον Κωνσταντίνο Ρεβίνθη και τον Αλέξανδρο Μαγουλά.
Το 0-1 σημειώθηκε στο 35ο λεπτό μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια του Γιάννη Σκοπελίτη, ο οποίος πέρασε 2 παίχτες των γηπεδούχων και έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Κωνσταντίνο Ρεβίνθη, ο όποιος πρόλαβε την έξοδο του Ξαγοράρη και  τον πλάσαρε στην αριστερή του γωνία.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, πιέζοντας για την ισοφάριση, με μία σπουδαία φάση με τον Ζαχαράκη. Ο μέσος του Καρτεράδου επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σκοπελίτη και ο Βαλσαμάκης με σωτηρία επέμβαση, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και έπειτα κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις, δημιουργώντας επικίνδυνες φάσεις κυρίως με τους Λιβάνιο και Μαγουλά.

Σε μία από αυτές, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, έπειτα από όμορφη προσπάθεια και σουτ, του Κωνσταντίνου Ρεβίνθη και απόκρουση του Ξαγοράρη, ο Σκοπελίτης πήρε το ¨ ριμπάουντ ¨ και έγραψε το τελικό 0-2.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παντελάκης  με βοηθούς τους Βάιλα και Καραγιάννη

Α.Ο. Καρτεράδου (Φίλων): Ξαγοράρης, Κουλόλι Ε., Χαραλαμπίδης, Κουλόλι Γ., Ντάλλας (79΄ Χάλαρης), Φίλων , Κλεβίστ, Ζαχαράκης Τριαντάφυλλος (60΄Πελεκάνος)Σελιστάι, Τομορι

Α.Ο Σερίφου (Ράμπιας):.Βαλσαμάκης Κοσμάς., Βαλσαμάκης Κων., Παγιολάρι, Εφέντη, Ρεβίνθης Ν., Λιβάνιος, Παπαδόπουλος, Μαγουλάς Αλεξ. , Ρεβίνθης Κων., Παππάς, Σκοπελίτης.